"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt


Bambusy v zahradě
4.část

Možnosti využití bambusů


Bambusy mají neskutečně obrovské možnosti pro využívání, jak okrasné, tak čistě účelové.


    Pro okrasné účely lze bambusy vysadit jako stálezelenou solitéru, bambusový hájek, rozvolněné živé ploty, zastínění letního sezení, ukrytí odpočinkového či meditačního koutku, oddělení různých částí zahrady, zakrytí nevzhledných míst a nežádoucích výhledů (parkoviště, kůlny, technické a provozní prvky, nepříjemný pohled na vysoké či nehezké stavby, zlobivé sousedy, silnice atd.) a mnoho dalších možností.

    Na tomto místě je vhodné připomenout, že v našich klimatických podmínkách není dobré používat bambusy jako větrolam. Naopak u nás potřebují místo chráněné před větrem.

    Z dálky i v detailu jsou potom krásná různě barevná stébla u výběžkatých i trsnatých bambusů, můžeme najít nespočet odstínů zelené, vínové, červené, žluté i lehce namodralé a také různě barevně pruhovaných stébel.

    Okrasné jsou i listy bambusů, nejmenší mají většinou Fargesie nebo některé malinké Pleioblasty, největší pak některé pokryvné bambusy jako Sasa kurilensis, Sasa palmata, Indocalamusy. Pokud máme rádi barevné pruhy či panašování, můžeme využít pestrolisté varianty Sasaella masamuneana ´Albostriata´, Pleioblastus fortunei ´Variegata´ či Sasa kurilensis ´Shimofuri´ (poslední zmiňovaná nepatří u nás k příliš odolným druhům).

    Některé bambusy je možné také použít na zpevnění svahů, kopečků, valů, břehů, apod., je však třeba dodržet jejich pěstební nároky (Sasy a Pleioblasty potřebují polostín, Phyllostachysy a Bashanie naopak zase světlo či plné slunce).

    Velmi hodnotné je rovněž opadané listí bambusů, můžeme ho přidávat jako zdroj dusíku a minerálů do kompostu, ale ideální je pod bambusy ponechat, umožníme jim tak přirozený koloběh živin v půdě a poskytujeme jim také přirozený mulč.   
    Pro kulináře
a vlastníky či tvůrce jedlého lesa je zde další skvělá zpráva. Mnoho bambusů, které se u nás dají pěstovat, má jedlé výhonky. Syrové nebo různě nakládané a vařené nové výhonky se dají jíst například u druhů Phyllostachys nuda, P. aureosulcata a jeho kultivarů a forem, P. bissetii, P. humilis, P.vivax, P. nigra jeho formy, P.dulcis, Sasa palmata a dalších. Nové jarní lístky P. bissetii se dají použít na jarní „vitaminovou a minerálovou bombu“ v podobě bylinkového odvaru. Vynikající odvar je rovněž z několika tropických bambusů rodu Bambusa, ty však bohužel nelze v našich podmínkách pěstovat venku.   Bambusové výhonky se sbírají v období růstu, tedy u nás to je květen, červen. Výhonky jsou chutné většinou hned po vyrašení, jakmile je výhonek již delší než cca 10cm, začne dřevnatět. Vždy nejchutnější je ta část přímo nad zemí.

   Na obrázku je pohled do bambusového lesa ve francouzském La Bambouserai. Jedná se o jeden z největších výběžkatých bambusů – Phyllostachys pubescens (nebo také P.edulis) = Moso. Tento druh bohužel není možné pěstovat úspěšně u nás venku v zahradě. Občas se zaměňuje s P.dulcis, který u nás možné pěstovat je, ale občas omrzá. Potřebuje hodně chráněné místo a velmi kvalitní půdu.
    Na tyčovinu, tj. těžbu stébel=tyčí lze použít většinu velkých tyčových výběžkatých bambusů. Průměr tyčí se u nás pohybuje většinou okolo 2cm, záleží na druhu a stanovišti. Nejodolnější bambusy, které se poměrně rychle rozrůstají do stran, a je tedy možno je již po 3- 5 letech těžit, jsou například Phyllostachys bissetii, P. humilis, P. nuda, P. aureosulcata, F. flexuosa, P. glauca, P. propinqua a Bashania fargesii. V našich podmínkách se nám podařilo vypěstovat i pár stébel průměru 5cm, doufáme, že se podaří i širší průměry, vše záleží na počasí, na kondici a stáří rostlin. Silnější stébla mívají většinou bambusy, které nejsou úplně odolné (např. P. vivax a jeho formy, P. nigra ´Henonis´, P. nigra ´Boryana´, P. ´Shanghai 3´) nebo jsou odolné dost, ale pomalu narůstají a špatně se množí (Phyllostachys parvifolia, P. atrovaginata).

    Z tyčí se pak dá dělat na zahradě prakticky cokoliv, od tyček pro rajčata, až po okrasné plůtky, konstrukce na altánky, ploty, přístřešky apod. Několik našich zákazníků si rovněž přišlo pro bambusy na výrobu bambusových fléten a jiných hudebních nástrojů, hůlek k lyžím, dýmek, bojových a tréninkových zbraní, obložení na stěny a jiné dekorační předměty. Z tropických bambusů se běžně vyrábí nádobí, příbory, krájecí prkénka, věšáky, okapy, lešení a mnoho dalšího.    Bambusy, jako takové, jsou jedna z nejrozmanitějších a nejosobitějších skupin rostlin co se týká tvarů, forem, barev i účelového využití. Pokud byste se rádi dozvěděli více informací nebo se jen tak rádi procházíte například bambusovým hájem, srdečně vás zveme na návštěvu k nám do našeho neobvyklého zahradnictví v Praze 7 Troji.
    Opět pohled do partie francouzského La Bambouserai. Bambusům to velmi sluší u vody, ale nesnášejí trvalé zamokření, tj. nesázíme je do mokřadů, ale spíše kus dál od břehu.

    Vlevo Phyllostachys nigra ´Henonis´, vpravo pak P. aureosulcata ´Spectabilis´ a P. vivax ´Aureocaulis´.

    Kolem bambusů je ponechaný trávník s jarními a podzimními cibulovinami, ale klidně bychom mohli prostor osázet trvalkami nebo osít břehy květnatou loukou. V potůčku či jezírku se pak mohou hemžit ryby a raci, záleží na rychlosti proudu a čistotě vody.Text a foto: Ing. Ludmila Zažímalová z Bambusária Rosteto v Praze v Tróji
www.bambusy.cz

  (v roce 2017 je jméno autorky po určitých událostech Lada Svobodová :-)


Bambusy v zahradě

1. Druhy a stanoviště
2. Výsadba a péče
3. Nejodolnější pro naše klima
4. Možnosti využití


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt