"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt

Zelenina a Záhony
aneb "Design efektivního záhonoviště"

3-denní intenzivní kurz

Termín konání:  další bude asi až na jaře 2017    Záměr kurzu:

    Kurz je o efektivním a zábavném pěstování zeleniny pro potravinovou soběstačnost rodiny.

    Je určen pro laiky i pokročilé pěstitele, toužící více splynout se svojí zahradou i s procesem získávání potravy zdravou a přirozenou cestou. Pokud plánujete mít jen jeden malý záhonek, nebo dva, pravděpodobně tento kurz moc nevyužijete. Pokud chcete mít nejméně tři regulérní záhony, pak už to začíná být zajímavé. Pokud byste chtěli mít ještě více záhonů, tento kurz je povinný :-). Budeme se bavit o ploše kolem 100m2 (a více) věnované mnoha záhonům různých typů a jejich odlišném využívání a udržování v různých letech. Menší množství záhonů než tři nelze efektivně rotovat z hlediska střídání plodin a hnojení.

    Pro pěstování na dusík náročných plodin (např. dýně) je dobré mít trvalý zdroj hnoje. Samozřejmě ho lze získávat od chovatelů koní či jiných zvířat, ideální je kompostovat a vracet do systému vlastní hnůj (ekotoaleta), a je mnoho dobrých důvodů citlivě a promyšleně začlenit do koloběhu zahrady chov vlastních zvířátek. Nejefektivnější propojení se záhony se jeví být drůběž, která kromě vysoce kvalitního hnojiva a vajec produkuje i další velmi žádoucí služby. Záměr chovat drůbež však není podmínkou pro tento kurz, jde to i bez toho.

    Každopádně jsem si dal za cíl odhalit vám svět nových možností, nevšedních přístupů k zahrádkaření
a nadchnout vás pro nádherné tvoření, které z vás učiní nezávislejší stvoření :-).
    Je mnoho způsobů jak pěstovat pracně, nezábavně a neefektivně. Většina z nich se hromadně  používá a já je plánuji i nadále ignorovat. Proto posledních 12 let testuji rozmanité permakulturní způsoby, o nichž se tvrdí, že ušetří práci a čas. Zjistil jsem, že ano, že fungují, ale za předpokladu že... a taky když zároveň..., a hlavně když v pravý čas... ale určitě ne když..., protože pak...

    Záhonoviště, jak nazývám plochu se souborem záhonků, je totiž svět sám pro sebe, a má svá specifika jako každý jiný malý ekosystémek (a navazuje na okolní výsadby a prvky).

 

    Mistry/ně zeleninových šachů z vás samozřejmě udělá pouze praxe. Na celoživotní cestě k mistrovství je nezbytná konstantní práce na rozšiřování svého vnímání, pozorování, své intuice a zkušeností. Použití stejného postupu nemá stejné výsledky, pokud se použije v nevhodný čas a na nevhodném místě - pozdě, předčasně, nebo v nevhodných (nepřipravených) podmínkách.

     Zjistil jsem co je nutné pochopit pro vytvoření kvalitních startovních podmínek, aby to člověka bavilo víc než frustrovalo. Jaké základní znalosti jsou nezbytné k dosažení velkých úspěchů již v prvních letech. 
Metoda "pokus-omyl" produkuje velké ztráty času i fyzické energie, na což ne každý má kapacitu, v rámci dnešního rychlého životního stylu. Úplně postačí, že každý rok je zcela jiný z hlediska počasí, což vylučuje používat každoročně jednu osvědčenou šablonu. Samotné mistrovství si musí každý obhájit na svém vlastním pozemku, děkovat za každou chybu, učit se z ní chápat širší souvislosti, a předvídat co přijde.

    V nabídce kurzu je naservírovat vám intenzivní inspiraci pro snazší rozehrání vašich vlastních, individuálních mistrovských zeleninových partií. Mne také čeká ještě mnoho chyb ze kterých se poučím, ale rád se s vámi již teď podělím o ty základy, se kterými už na dlouhý šedý plnovous čekat nemusím :-) 

   Z obsahu kurzu:

Principy úspěšného pěstování zeleniny v nových souvislostech.

Jak navrhneme ideální záhonoviště?

Jak a proč a jak moc ho oddělit od zbytku zahrady?

Čím na něm vytvořit dobré mikroklima?

Jaké prvky by mělo obsahovat?

Jaké máme možnosti ohledně tvaru a rozvržení záhonů?

Jaké druhy záhonů můžeme použít a které pro co?

Jak založíme ideálně úrodný a provzdušněný záhon?

Jaké přírodní zlepšováky půdy v jaké situaci použít?

Proč volit bezorebné (nerycí, neokopávací) metody?

Jak je praktikovat v různých případech?

Co když všude roste hlavně plevel?

Co když všechno chtějí sežrat slimáci?

Co když všechno chtějí sežrat myši?

Co když rodiče/partner/spolubydlící chtějí hospodařit jinak?
(Použijte je jako startér do kompostu! :-))

Jaké etapy nás čekají v prvních letech při zakládání záhonoviště?

Proč je potřeba plodiny střídat každý rok, nebo i během roku, a jak na to?

Které druhy nemohou být na stejném místě nejen další rok ale i více let?

Do jakých skupin můžeme zeleniny rozdělit pro jejich pěstební sledy?

Co s čím je dobré kombinovat?

Polykultura versus smíšená kultura, zkušenosti z praxe.

Jaké způsoby smíšené kultury máme k dispozici?

Jaké jsou způsoby/systémy každoročního rotování záhonů?

Které zeleniny snesou chlad a které jsou teplomilné?

Předpěstovávat sazenice nebo sít semínka přímo na záhon?

Lze využít záhony celoročně, prodloužit sklizeň?

Můžeme sklízet čerstvou zeleninu i v zimě?

Skleník/pařeniště a jeho využití v celoročním koloběhu.

Vodní záhony - k čemu jsou dobré, jak je udělat a co v nich pěstovat.

Jak spojit pěstování zeleniny a chov ryb ve vodním záhonu (jednoduchá venkovní aquaponie).

Důvody pro zapojení drůbeže do pěstování zeleniny.

Kachny, slepice, nic, nebo obojí?

Design k ideálnímu propojení drůbežozeleninového systému.


Jako bonus představím nákres našeho soukromého vítězného designu plánované malé esteticky ladné stavby umístěné vedle záhonoviště (bude realizováno příští rok), s dvěma výběhy (pro slepice a kachny) a skleníkem. Dbali jsme na maximální permakulturní propojení a využití všech vstupů, výstupů i procesů, při zachování maximální jednoduchosti stavby i každodenního provozu. Přístřešek propojuje funkci altánu na nářadí a kolečko, dřezu a plochy na omytí a okrájení sklizené zeleniny, vodní nádrže sbírající střešní dešťovku pro drůbež a na mytí rukou a zeleniny. Odpadní hnojivá voda z kachní koupele funguje jako přídavné zavlažování skleníku. Chov slimákožravých kachen a slepic na hluboké podestýlce produkuje kompost a vejce. Důraz je kladen na dobře dořešený sběr vajec a snadné vykydávání podestýlek z domečků. Součástí je i sklad zásobního sena i krmiva. Zimní "ustájení" drůbeže je komfortně řešeno pod pěstebními stoly v jedné části skleníku, pro jeho mírné vyhřívání tělesnou teplotou za účelem pěstování zimních druhů zelenin a jarní předpěstovávání sazenic. Drátěné stěny venkovních voliér mohou sloužit k popnutí jedlými popínavkami.Umožní-li to aktuální březnové počasí, součástí kurzu bude praxe na nově zakládaném záhonovišti v našem vznikajícím permakulturním centru, ukázka poctivé přípravy záhonu (zlepšení půdy přísadami, případně vrstvením), rozvržení záhonů, cestiček a dalších prvků v zatím holém terénu. Bude-li počasí opravdu příznivé, vysejeme společně polykulturní kombinaci, o jejímž dalším stavu vás budu v průběhu roku informovat. Pokud by to nevyšlo, vysejete si to sami doma a budete zbytek roku informovat vy mě :-).

  Určitě neuškodí, když se předběžně naladíte a stručně předinformujete přečtením několika článků
na tomto webu, budeme moci jít pak rychleji více "do hloubky":

Zelenina - Úvod do vědomého pěstování


Zelenina I. - Střídání plodin


Zelenina II. - Divoká zeleninová polykultura

Zelenina III. - Osivo

Půda I. - Půda pro přežití


Půda II. - Musíme hnojit?

Půda III. - Zúrodňování půdy 

Organizační záležitosti

    Lektor kurzu: Jaroslav Svoboda, autor těchto stránek.
Zeleninu pěstuji od chvíle kdy jsem jako mládě začal vnímat svět, zasvětili mne do toho mí prarodiče (na mou neodbytnou žádost; nic než rostlinky a zvířátka mne moc nezajímalo). V předškolním věku
jsem již měl vlastní záhony, které jsem si vykolíkoval a nikoho tam nepustil. Hned jak jsem se naučil psát, jsem si o každém záhonku vedl záznamy, co kde rostlo a co tam dám příští rok. Předpěstovával jsem si sazeničky, sklízel okurky, rajčata, ředkvičky, kedlubny, celer, mrkve i cukety. V rámci soutěže časopisu ABC jsem dokonce pěstoval sóju. Semínka jedlých i okrasných jednoletých rostlin jsem si schovával na další sezónu. Taťka byl donucen objednat nákláďák hnoje. Babičce jsem po dvou letech společného pěstování zakázal používat Cererit (umělé hnojivo NPK). Pařeniště, později skleník (v 9 až 23 letech) jsem měl plný kaktusů, exotických rostlin a výsevů trvalek. Ať už pěstujete cokoliv, naučíte se vnímat potřeby rostlin, jejich jemné signály, a dopřát jim to, co potřebují. Mnohdy se to nepovede, a i to je důležitá znalost. Tenkrát, po vzoru prarodičů, bylo pěstování zeleniny v řádcích, s neustálým pletím a okopáváním hodně pracné. Úroda byla dobrá, ale přestalo mne to jednoho dne bavit. Ve třinácti letech jsem začal koukal radši po holkách, a na zahrádce jsem přešel k množení dřevin a trvalek. Nyní, po třiceti letech od mých začátků, jsem mnohem moudřejší a zkušenější. Využívám permakulturní metody, zdokonaluji vše co ještě nefunguje jak bych si představoval, hospodařím na mnoha hektarech bývalých polí a s radostí procházím lekcemi, které si vytvářím :-). Díky tomu vám mohu předat spoustu zajímavých informací a inspirací. Těším se na viděnou!

    Termín:................. (od čtvrtka 18:00 do neděle 16:00).
Po tomto termínu si zajistěte měsíc, nebo lépe půl roku volna, abyste nebyli ve svém záhonovišti
rušeni při tvorbě! :-)


    Místo konání: v Severních Čechách u Doks, nedaleko Máchova Jezera. Před kurzem pošlu odkaz na fórum, kde bude možno domluvit si navzájem spolujízdy s ostatními účastníky, v případě zájmu.

    Cena: Kurzovné je ...... Kč, bez stravy a ubytování. Strava a ubytování se platí zvlášť v místě konání před začátkem nebo během semináře. Strava je chutná, sytá, vegetariánská, zdravá, inspirace z kuchyně je součástí kurzu (většinou je i veganská, případné jiné požadavky, jako bezlepkovou verzi, lze v kuchyni domluvit), 3x denně jídlo, je v ceně 270,- osoba/den, ubytování je za noc 120,- za vlastní stan, 150,- za spaní v přednáškové hale na matraci a 250,- za postel v pokoji s povlečením. Do areálu z kapacitních důvodů není možné s sebou brát rodinné příslušníky ani jiné lidi neúčastnící se kurzu. 

    Přihláška: Přihláška je zde ke stažení. Nebo vám ji na požádání pošlu mailem ve formátu .rtf, .doc či .odt. Tu potom vyplněnou, opět mailem pošlete na ekozahrady@seznam.cz . Všechny organizační podrobnosti jsou v přihlášce. Pokud máte ještě nějaké dotazy, napište mi je.

    S sebou si přivezte:
Přezůvky (nejlépe dvoje –jedny do přednáškové haly a druhé do jídelny, ať je nemusíte pořád přenášet přes zahradu), ručník, hygienické potřeby, pro verzi spaní v hale si nezapomeňte spacák a případně polštář (matrace v hale jsou nové, do stanu si přivezte karimatku), na praktickou část si přibalte venkovní oblečení do každého počasí, boty, pracovní rukavice (práce, bude-li něco zajímavého k spoluvytvoření, je dobrovolná a v rozsahu který bude příjemný). Na teoretickou část v hale, která bude převažovat, si vezměte psací potřeby, nůžky, poznámkové bloky, pravítko, a milimetrový (zeleně čtverečkovaný) papír formátu A3, pro případ že byste si chtěli načrtnout vlastní záhonoviště. Hodí se i pevná podložka na klín, dvojitý slepený kus kartonové krabice stačí, velikost také A3 nebo větší.... a hlavně si přivezte dobře naladěnou a novým poznatkům otevřenou mysl! 

S vlastním našláplým záhonovištěm už žádné jídlo nebude obyčejné.
Pouze živá a zdravá půda může tvořit zdravé plodiny, zdravé tělo, a zdravou mysl.
Jestli je budete jíst syrové, pečené, sušené, vařené, zavařené nebo kvašené je už jen na vás :-).
Text a foto : Jaroslav Svoboda
(vše z vlastní zahrádky nebo kuchyně)


Úvodní Ekozahrada Rostliny Kurzy Doporučuji Kontakt