Větší než zahrada, menší než farma, krásnější než sad a úrodnější než pole.

Design RS  Přírodní hospodaření Inspirace  Kurzy  Kontakt

Háj moudrosti

Autor článku: Vlastimil Marek

Uprostřed průmyslově vyčerpané, kdysi velmi úrodné země kolem Labe, pod jedním ze tří kdysi posvátných kopců Keltů a starých Čechů, kteří si po nich zapalováním vater posílali varovné signály, Bílou hůrou, leží Háj moudrosti.

        Tedy spíše stojí, protože jde o projekt stromové hojnosti. V roce 1993 zasadila dědička dvou hektarů polí, paní Marie Švestková , několik prvních stromů budoucího Háje moudrosti. Ona sama se v Přerově nad Labem, který právě v roce 1993 oslavil 1000 let své existence, narodila a prožila tam celé dětství.
Dnes je velmi zklamána způsobem, jakým se tato pro mnohé kdysi tak ctěná půda zneužívá. Posvátná místa jsou zapomenuta, cestičky mezi poli rozorány, a dokonce i studánka, kde podle pověsti při cestě z Liblice odpočíval a z pramene se občerstvoval sv. Vojtěch, je, i podle brožurky vydané u příležitosti oslav milénia, "ve špatném stavu".
 
        Paní Švestková cvičila jógu, zajímá ji duchovnost, píše krátké básně a stále čte. A právě přísloví "moudrost je strom života pro ty, kteří se jí chopí" ji inspirovalo k rozhodnutí své dva hektary neprodat, ale naopak, zachovat. Třeba tím, že na nich postupně vysází celý háj, který v budoucnu poskytne stín, čerstvý vzduch a místo k posezení a zamyšlení. Takový "háj moudrosti".

          V jednom z dnes již třinácti letáčků, každé jaro zvoucích k účasti na sázení stromů napsala:

Vítám vás na tomto místě s přáním, aby se vám všem otevřely uši, abyste se naučili naslouchat…aby se vám všem otevřely oči, aby jste se naučili vidět zázraky, které vás po tisíciletí obklopují a každý rok se opakují… aby se vám otevřela srdce, abyste se naučili milovat a ctít naši společnou matku a otce, radostně a ochotně vyhledávali jejich blízkost, vůli a moudrost. Aby tak mohl mír sedmkrát naplnit vaši mysl a proniknout celou vaší bytostí.
Vaše Lípa srdčitá (Tilia cordata)
 
        Háj moudrosti je po třinácti letech už vidět a hlavně, prochází-li člověk poblíž, nebo dokonce uvnitř hájem, cítit. Nepravidelný obdélník háje v mírném svahu za potokem, obklopený neustále chemicky hnojenou a unavenou zeminou, začíná být oázou přirozenosti a nádhery Matky Přírody. Oplývá rozmanitými stromy, květy, plody, travinami, nabízí velmi pozitivní místa k meditaci, a když při sázení stromků zaryjete rýčem do hlíny, vyrušíte stovky žížal: tahle zemina opět kypí životem.
 
       

Poznámka: Paní Marie zemřela v roce 2008. 
Další fotografie z Háje moudrosti: červenec 2009

Design RS  Přírodní hospodaření Inspirace  Kurzy  Kontakt

Zpět na úvodní stránku

"Je to umění s láskou a pokorou pečovat o Zemi jako o nádhernou zahradu ... 
... umění, které po dlouhou dobu spalo v našich srdcích"