Větší než zahrada, menší než farma, krásnější než sad a úrodnější než pole.

Design RS  Přírodní hospodaření Inspirace  Kurzy  Kontakt

Roční plán prací na rodovém statku

Tajemstvím příjemného hospodaření v souladu s přírodou
je v plynutí s ročními cykly.

 

Kosit, sázet  i sklízet se vyplatí ve správný čas.
Při respektování ideálních období pro jednotlivé činnosti může být naše práce příjemná, zábavná a efektivní. Když to děláte v nesprávný čas, může to být dřina, nebo úspěšné dokončení dané činnosti ani není možné.

Například kosení louky: Když pokosíte moc brzo, rostlinstvo naroste do stejné výšky znova během dvou týdnů, a můžete kosit znovu. Když kosíte moc pozdě, stébla jsou tvrdá, jde to těžko, mohou se vysemenit do okolí něžádoucí plevely a kvalitu a pestrost louky tím nezlepšíte tak jako při kosení v ideálním čase. Ve vysoké trávě či plevelu snadno přehlédnete mladé sazenice dřevin a trvalek. Ideálním časem prvního kosení je doba, kdy kvetou kopretiny. Podle pampelišek to poznám tak, že když jich ještě většina na jaře kvete, je to moc brzo. Kosit začínám až když jsou odkvetlé, chmýří je odfoukané a trčí na louce/trávníku jen jejich stonky. Od této doby (konec května až červen) trvá dle konkrétních podmínek ideální období pro první kosení asi dva týdny až měsíc. Do konce června by mělo být vše pokoseno.Orientační rozpis prací, na které je dobré si vyhradit čas v různých obdobích roku:

    Předjaří a jaro – výsadby dřevin které před koncem vegetačního klidu můžete ještě zakoupit spící (bez listí, s holými kořeny), užívejte si snadné kopání děr a výkopů v rozmrzlé půdě, je ideální čas na mulčování slámou, je nutno umístit ochrany ke stromkům dříve než se zvěř vrhne na pupeny a kůru plnou jarní mízy, můžete vytvářet nové záhony, v březnu začínají výsevy zeleniny, bagry mohou dělat terénní úpravy které stihnou během jara zarůst a půda se po nich dobře zahojí, snadné vrtání děr pro kůly a holá půda pro snadné rozvinování pletiva vybízí k oplocování pozemků, výběhů a školek.

    Jaro a pozdní jaro – začátek sklízení zelenin a bobulovin, první kosení, mulčování, výsadby trvalek, budování přístřešků, různých prvků a staveb.

    Časné léto – sklízení plodin a bylinek, kosení, hrabání, mulčování pokosenou trávou, v případě sucha zavlažování záhonů, budování, půda nám již ztuhla a špatně se dělají díry .

    Pozdní léto a začátek podzimu – sklizně, zpracovávání a uskladňování úrody, opakované kosení, hrabání, mulčování tím co shrabete kolem dřevin, budování, příprava dřeva na zimu, setkávání u ohýnků.

    Pozdní podzim – půda opět změkla pro kopání, v říjnu začátek podzimní výsadby dřevin (živé ploty, ovocné stromy,...), instalují se ochrany proti okusu, oplocování, sklizeň a zpracovávání pozdní úrody, kosení, hrabání, dokončování staveb, zazimování, úklid nářadí a strojů, případné zamulčování záhonů na zimu.

    Zima – v bezmrazém období pokračuje sázení prostokořenných dřevin, doplňování zbývajích ochran, kácení a řezání, odběr dřevitých řízků a roubů v bezmrazých dnech, odklízení sněhu, čtení, hledání informací, ideální čás chodit na kurzy a semináře, příprava plánů na příští sezónu, odpočinek u kamen. 


Tento seznam není úplný ani dokonalý, vaše vlastní životní praxe vám ho časem sama jistě doplní.
Nedat stromkům po výsadbě ochranu proti okusu může znamenat, že jste je sázeli zbytečně.


Zamulčovat větrolamy a živé ploty ihned po jarní výsadbě se vyplatí, stejně jako se vyplatí značit téměř neviditelné rostliny (malé proutky dřevin) tyčkami. Nemusíte zalévat a nehrozí, že za dva měsíce budete vysazené rostliny pracně hledat v dvoumetrovém plevelu.

Text a foto: Jaroslav SvobodaLuna a její fázePřišel mi mail od Lucie Richtrové s dotazem, jestli beru v úvahu v ročním plánu prací i vliv luny. Má odpověď: ano, moc mne to zajímá, vysévám dle toho, zkoušel jsem se tím řídit i v jiných věcech, ale většinou se nyní řídím tím, že mám vůbec čas a zároveň chuť to jít dělat. Nicméně vliv měsíce na život rostlin i živočichů je značný, myslím že je to další důležitý krok při plánování činností a mělo by to být šířeno. Proto se souhlasem Lucie zde uveřejňuji inspirativní část jejího mailu který mi napsala:

  "Přicházím s inspirací k ročnímu plánu prací. Než vezmu do ruky kosu nebo rýč, podívám se, co na to měsíc. Ví se, že řídí vodu - příliv a odliv, menstruaci... O jeho přímém vlivu na vodu v rostlinách jsem četla leccos neuvěřitelného, tak jsem si na Měsíc posvítila. Svá pozorování bych shrnula takto: vodu jako životní sílu táhne úplněk, proto růstové schopnosti rostlin jsou nejsilnější v týdnu před úplňkem, tedy je to nejpříznivější doba k setí a sázení (přesazování zdravých a silných rostlin, oslabené bych přesazovala po novoluní, aby je úplňková extáze neroztrhala na cucky).

    Naopak týden před novoluním, kdy růstové síly jsou nejmenší a
ještě klesají, je ideální kosit, plít či sestříhávat, má-li někdo chuť; hlavně na to kosení bych přísahala - tráva pak vydrží nízká mnohem déle, než při vzrůstajícím měsíci (to pak je za 14 dní zase stejně vysoká :-(.

    A protože to vymyslela příroda, má to propracované do
takových detailů, že týden před úplňkem většinou prší (aby se to dobře sázelo i ujalo), a jen se kulatej překulí, nastoupí stabilní slunné počasí.

    Taky jsem četla, že chceš-li ovoce prodat na trhu, sklízej ho
před úplňkem, má v sobě hodně vody a bude těžší. Ale chceš-li ho pro sebe na skladování přes zimu, očesej/vykopej ho před novoluním, nemá přebytečnou vodu a nebude hnít. Tedy to ještě nemám vyzkoušené, ale zní mi to logicky."

Kontakt na autorku textu: Lucie.Richtrova@seznam.cz


Design RS  Přírodní hospodaření Inspirace  Kurzy  Kontakt

Zpět na úvodní stránku

"Je to umění s láskou a pokorou pečovat o Zemi jako o nádhernou zahradu ... 
... umění, které po dlouhou dobu spalo v našich srdcích"