"Stránky o ekozahradách a životním stylu respektujícím přírodní zákony, určené lidem, 
jimž zdraví naší planety není lhostejné." 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Klub Kurzy Doporučuji Kontakt

sekce: Rostliny

Střemcha obecná
(Prunus padus)

     Střemcha obecná patří do čeledi růžovitých (Rosaceae) a je známo více jak 25 různých kultivarů. Areál původního rozšíření byl v severním mírném pásu od britských ostrovů přes střední a severní Evropu až do východních oblastí Ruska.

     Je to opadavý strom dorůstající až 15 m do výšky a až 8 m do šířky. Patří mezi rychle rostoucí stromy. Jedná se o velice otužilou dřevinu, která je mrazuvzdorná až -40°C. Strom vytváří hustou korunu. Mladé větvičky bývají zprvu jemně ochlupacené, později jsou lysé, převislé a dostávají temně hnědou barvu. Listy bývají obvejčité až eliptické, pilovité a směrem ke špičce se zužují do  špičky. Jsou velké až 12 cm a mají tmavě zelenou až modrozelenou barvu.

     Střemcha vykvétá v květnu drobnými bílými kvítky, které jsou uspořádány v hroznech obsahujících  15 až 20 květů. Tyto hrozny mohou být velké i 15 cm. V době květu je jimi strom doslova obsypán a působí velice dekorativně. Květy navíc intenzivně voní a tak působí celkově velice hezkým dojmem. Tyto kvítky jsou samosprašné a jsou opylovány mouchami a včelami. Později se z těchto kvítků vytváří hrozny drobných peckoviček velkých až 1 cm. Tyto peckovičky mají červenočernou až černou barvu a obsahují jedno semínko. Plody dozrávají od července do srpna. Chuť těchto peckoviček bývá více či méně trpká a pro přímý konzum se moc nehodí. Používá se v kuchyni na výrobu džemů a jako přísada do kompotových směsí. 

    Tato dřevina není náročná na druh půdy a tak snese jak písčité, tak i hlinité a jílovité půdy. Dobře prosperuje také jak v kyselých, tak i neutrálních a zásaditých půdách. Pouze nemá ráda přísušky, a proto je potřeba ji v horkých letních dnech občas zalít. Můžeme se s ní setkat jak v otevřených, slunečných místech, tak i ve světlých lesích a hájích. Plody jsou velice cenné pro lesní zvířátka a ptactvo. Je velice odolná vůči chorobám a škůdcům. U nás se můžeme často setkat i s kultivarem „Colorata“, která má listy při rašení měďnatě purpurové, které později mění barvu na kalně zelenou až načervenalou s purpurovými žilkami. Květy jsou světle růžové a jsou uspořádány v hroznech obsahující 25 až 32 květů.

 Článek pro vás zpracoval a k uveřejnění na těchto stránkách poskytl Vladimír Zajíc z Kutné Hory. 

Ostatní články ze sekce Rostliny:

Ořešáky
Jeřáby
Moruše
Hrušeň tatarova
Ginkgo biloba
Mišpule
Myrobalán
Střemcha
Mahalebka
Muďoul - Pawpaw
Rakytník
Muchovníky
Lísky
Hlošiny
Svídy
Bezy
Trnka
Aronie
Zimolez kamčatský
Meruzalka velkoplodá
Malinoostružiník Tayberry
Josta
Višeň plstnatá
Rosa rugosa
Mahónie
Kiwi
Klanopraška
Středomořské bylinky
Třapatka nachová

 

Úvodní Ekozahrada Rostliny Klub Kurzy Doporučuji Kontakt