Větší než zahrada, menší než farma, krásnější než sad a úrodnější než pole.

Design RS  Přírodní hospodaření Inspirace  Kurzy  Kontakt

Voda na rodovém statku


Na rodových statcích obvykle není přípojka na veřejný vodovod, což je asi dobře. Voda není na světě od toho, aby se chlorovala, hnala dlouhatánskými trubkami a prodávala. Voda má být zdarma a místní. Civilizace nám to trochu komplikuje a snaží se udělat vodu tak nedostupnou přirozeným způsobem, jak jen je to možné. Možná byste se divili, kolik vody bylo kdysi dávno v krajině, v nejrůznějších formách, od studánek, pramenů, potůčků, tůní, mokřadů, jezírek, jezer, rybníků až po meandrující řeky a jejich slepá ramena.Dnešní možnosti získávání vody? Studna, dešťovka, povrchový zdroj... jako užitkovou lze využívat skoro každý dostupný zdroj, lze ji čistit, filtrovat, převařovat, destilovat. Dříve bylo hodně čisté vody, a určitě jednou zase bude. Fungující příroda umí vodu skvěle čistit. Lidé se jí naučili dokonale znečišťovat. Dokud nezmizí znečišťující průmysl a zemědělství, musí se pro konzumaci většina vod upravit. Na pití a vaření je ideální studánková. Čistých studánek v krajině ubylo, snad zase s přeměnou lesů a holých polí na zdravé ekosystémy postupně přibude. Mnoho nadšenců si nosí nebo vozí vodu z nejbližší studánky kterou najdou v okolí (doporučuji nechat si udělat rozbor kvality vody).
Čerpání vody. Pro ohřev na koupání (lázeňská kamna) i mytí nádobí, je hlavní vymyslet, jak vodu skladovat a čerpat. Čerpadel, domácích vodáren pro vrty atd. existuje spousty, o nich zde psát nechci. Naším cílem by totiž mělo být vymyšlení systému pro trvalou soběstačnost, který je jednodušší, nezávislý na stálém přísunu elektrického proudu, a na strojích a regulačních hejblátkách, která se mohou porouchat. Vyvýšená venkovní nádrž, do které se voda jednou za čas přečerpá (pro pouštění z kohoutku samospádem) je fajn, ale bude v zimě zamrzat. Dobrou variantou je veliká nádrž zakopaná v zemi vedle domu nebo pod ním (neměla by být z energetického hlediska pod místem kde spíte nebo často pobýváte). Tam voda nezamrzne a zůstane díky konstantní teplotě dlouho v dobré kvalitě. Čerpat se dá přímo pro použití, nebo do menší vyvýšené mezinádrže uvnitř v domě, odkud už může téct samospádem. Základem dobrého designu, jak já ho vnímám, je maximální jednoduchost a co nejméně poruchových prvků. Za ideální případ považuji, když se to vše povede díky svažitému terénu jen gravitací a bez čerpadel. Mnohdy je nutná kombinace s čerpadly nebo/a s ručními pumpami. Čerpadla jsou vhodná na solární nebo větrný pohon, existují i velmi kvalitní a účinné ruční pumpy vhodné např. pro čerpání z podzemní nádrže do domácí mezinádrže. Ruční pumpy v záloze zajistí, že nezůstanete bez vody, když se něco technického pokazí nebo vypadne elektřina.Nádrže jsou velké téma, volba materiálu je zásadní. Plast je nyní nejběžnější, považuji ho však za úplně nevhodný materiál, pouští do vody škodlivé látky a nemám ho rád. Přesto 1000 litrové nádrži v kleci v začátcích mohou dobře posloužit na uskladnění i transport užitkové vody (na pitnou ne!). Dají se snadno sehnat, dejte si ale pozor od čeho jsou (ty od škodlivin nebrat, nelze nikdy 100% vyčistit). V úvahu pro trvalejší použití přichází dřevo (sudy bývaly populární ale dnes se jeví jako komplikované), beton (vodě nepropustnou strukturu získá mýdlobeton - přimýcháte do něho při výrobě mýdlo), kvalitní jíl (podzemní nádrže z nepálené hlíny - princip jílových jezírek), nadzemní nádoby z pálené hlíny (keramické), skleněné nádoby, pozinkované kovové nádrže, měděné nádrže, a mým favoritem jsou pro svou praktičnost nádrže a sudy z nerezové oceli (ale jsou dražší). Dešťová voda. Ideální a všudypřítomný zdroj vody na mytí i zalévání. Každá střecha i jiná plocha u které to jde si zaslouží okap a nádrž na zachytávání vody při dešti. Nádrž může být sezónní (v zimě prázdná, voda jde na zahradu), nebo celoroční (v zemi v nezámrzné hloubce nebo izolovaná).

Filtrace. V přírodě filtruje a čistí půda, písek, rostliny, bakterie, vypařování. My můžeme mít kořenové čističky, pískové filtry, filtry s dřevěným uhlím, různé jiné filtry, jednoduché destilační zařízení, flow formy (krásně tvarované průtokové formy na oživení a prokysličení vody), čištění křemeny a krystaly, a další vychytávky o kterých ještě třeba nevím (můžete napsat když něco objevíte).


Čistá voda léčí už jen tím, že se do ní díváme.


Text a foto: Jaroslav Svoboda


Užitečné odkazy:

Čerpadla vhodná pro solární systémy a ruční pumpy -   http://www.dc-pump.cz
                            - http://www.ecoshop.cz/kategorie/0*12_cerpadla-12v-24v/


Design RS  Přírodní hospodaření Inspirace  Kurzy  Kontakt

Zpět na úvodní stránku

"Je to umění s láskou a pokorou pečovat o Zemi jako o nádhernou zahradu ... 
... umění, které po dlouhou dobu spalo v našich srdcích"